www.elfly.pl

Ostatnio dodane / last added
tachometer Brush Motor ESC Power Supply Multimeter
Tachometr / Tachometer Regulator modelarski / RC ESC Multimetr do zasilacza  / PSU multimeter
Efekt Tęczy / Rainbow Effect

Bardzo prosty układ, który generuje ciekawe efekty wizualne.
Sercem układu jest µC ATMEL ATtiny13. Program napisałem w asemblerze AVR korzystając z AVR Studio.
W programie µC zaimplementowano procedurki, które w sposób losowy wybierają kolor startowy a następnie również losowo, ale płynnie, ustawiają natężenie każdego z kolorów składowych RGB.  W wyniku tego możemy uzyskać gamę  około 16 milionów kolorów !!!
 

Nie będę szerzej opisywał układu. Myślę, że zdjęcia, film i schemat wyjaśnią wszystko :-)

rainbow effect picture 1rainbow effect picture 2rainbow effect picture 1rainbow effect picture 4rainbow effect picture 5rainbow effect picture 6Krótki filmik jak to działa na żywo można zobaczyć klikając w obrazek poniżej
 rainbow light.
W rzeczywistości w ciemności wygląda to jeszcze bardziej efektownie :-)


Schemat / Electronic Diagram
Schemat jest, jak widać poniżej, banalnie prosty :-)

Electronic Diagram

Ja zamiast trzech diód zastosowałem jedną diodę RGB, która elektrycznie jest odpowiednikiem trzech diód. Różnica polega na tym, że taka dioda RGB ma wewnątrz obudowy połączone ze sobą elektrody - odpowiednio w zależności od typu, anody lub katody poszczególnych diód. Poniżej znajdują się dwie wersje wsadu do  µC. W zależności, czy posiadamy diodę RGB ze wspólną katodą, czy ze wspólną anodą, należy odpowiednio zaprogramować µC. Oczywiście należy też odpowiednio przylutować diodę. Zamieszczony schemat odpowiada diodzie RGB ze wspólną katodą.

Code

Nie opisuję sposobu zaprogramowania µC ponieważ jest to czynność standardowa i jeżeli ktoś miał do czynienia z µC Atmela poradzi sobie bez trudu. Jeżeli ktoś jeszcze tego nie robił to też bez trudu powinien coś znaleźć w internecie, korzystając chociażby z opcji szukaj.

Kod dla wersji ze wspólną katodą znajduje się tutaj
Kod dla wersji ze wspólną anodą znajduje się tutaj

µC pracuje z wewnętrznym zegarem ustawionym na prędkość 9.6MHz.


Prawa autorskie:
Posiadam pełne prawa autorskie na zmieszczone materiały. Zamieszczone materiały mogą być wykorzystane tylko dla celów niekomercyjnych.
Możliwe jest rozpowszechnianie zamieszczonych materiałów wyłącznie w całości i pod warunkiem podania za każdym razem adresu poczty elektronicznej autora projektu i adresu jego strony www.
Wszelkie inne użycie tych materialow wymaga uprzedniej pisemnej zgody autora.
>> main page <<            >>e-mail<<