www.elfly.pl

Ostatnio dodane / Last added
rainbow effect Brush Motor ESC Power Supply Multimeter
Efekt Tęczy / Rainbow Effect Regulator modelarski / RC ESC Multimetr do zasilacza  / PSU multimeter



 Mikser lotek i wysokości / ELEVON Mixer

Na początek sam sobie i Wam odpowiem na pytanie, po co robić taki mikser? W dzisiejszych czasch każdy nadajnik ma wbudowany cały szereg mikserów, a mikser steru lotek i wysokości to absolutna podstawa. Dzięki niemu możemy sterować modelami typu DELTA czy różnego rodzaju LATAJĄCYMI SKRZYDŁAMI. Przyczyną, dla której zbudowałem ten mikser była ciekawość :-) - ciekawość jak zadziała żyroskop w modelu latającym. Swego czasu po okazyjnej cenie zakupiłem żyroskop i tak przeleżał on z pół roku w szufladzie. W końcu postanowiłem go zabudować w modelu latającego skrzydła TZagi.
Ochoczo zabrałem się do pracy, zamocowałem żyroskop i zabrałem się za podłączanie i dopiero wtedy pomyślałem, że przecież tego połączyć się nie da !!! Postanowiłem stabilizować model w płaszczyźnie przechyłu, ale jak podłączyć żyroskop do serw, skoro kanały przechyłu i pochyłu (czyli kanał lotek i steru wysokości) mam miksowane, ale w nadajniku !!! Postanowiłem się nie poddawać i w ten sposób powstał mikser hardwarowy, który można zabudować na pokładzie modelu.
Mikser może oczywiście być również użyty do tzw. usterzenia motylkowego w celu zmiksowania steru kierunku i steru wysokości.

Poniżej przedstawiam zdjęcie mojego miksera

Elevon mixer

Przedstawiona powyżej wersja waży ok. 3g wraz z przewodami.


Zdjęcia i film z lotu modelu ze stabilizacją możecie obejrzeć
 TUTAJ




PARAMETRY

SCHEMAT

Mikser został zbudowany w oparciu o µC ATMEL ATtiny13. Ze względu na wagę i rozmiary urządzenia, mikser wykonano w wersji SMD. Poniżej zamieszczam schemat miksera.

mixer schematic


Część elementów jest opcjonalna, tzn. nie trzeba montować diody LED wraz z rezystorem ograniczającym jej prąd. Można także zrezygnować z filtru przeciwzakłóceniowego w postaci cewki i kondensatora, ale nie testowałem takiej konfiguracji.

Oprogramowanie
µC realizuje następujące funkcje:

* Uwzględniłem w oprogramowaniu taką sytuację i symulowałem ją zamieniając sygnały doprowadzane do miksera, ale ze względu na fakt, że posiadam tylko jedną aparaturę (Hitec), nie testowałem prawidłowości działania miksera z aparaturami innych producentów

Wsad do µC ATtiny13z kodem miksera jest TUTAJ
**

** Zezwalam na wykorzystanie programu kodu miksera do celów niekomercyjnych. Komercyjne wykorzystanie wsadu µC wymaga mojej pisemnej zgody


Zegar µC należy ustawić na wartość 9.6MHz. ATTiny13 sprzedawane są z zegarem 9.6MHz i zaprogramowanym fusebit'em CKDIV8, co wynikowa daje częstotliwość 1.2MHz. Aby mixer działał poprawnie należy zdeaktywować fusebit CDKIV8.
Ja w
µC swojego miksera dodatkowo włączyłem układ "Brown-out Detection" i ustawiłem poziom resetu na 2.7V. Wolę, aby w przypadku jakiegoś zaniku zasilania µC się zresetował zamiast zaczął generować nieprawidłowe impulsy.


Do wykonania miksera zaprojektowałem płytkę drukowaną. Ponieważ chciałem, aby płytka była niewielkich rozmiarów, wykonałem ją jako dwustronną. Liczba przelotek jest na tyle mała, że połączenia między warstwami można wykonać za pomocą cienkiego drutu miedzianego lub srebrzonego.
Poniżej rysunek rozmieszczenia elementów na płytce:

PCB Top Silkscreen OverlayPCB Bottom Silkscreen Overlay


Wszystkie rysunki niezbędne do wykonania PCB są dostępne TUTAJ
Do wykonania płytki użyłem grubego laminatu, dzięki czemu płytka drukowana ciasno wsuwa się w złącze wyjściowe w postaci GOLDPIN'ów. Jak widać na powyższych rysunkach, na PCB brak jest dedykowanych miejsc do przylutowania masy i zasilania przewodów biegnących od odbiornika do miksera. Przewody te zostały przylutowane bezpośrednio do pól lutowania GOLDPIN'ów. Rozwiązanie takie oszczędza miejsce na płytce, a jednocześnie ogranicza możliwość zakłócenia
µC.

Jeżeli zbudowałeś mikser i zauważyłeś jego niepoprawne działanie, to napisz do mnie - postaram się pomóc.



>> main page <<